Brakuje Ci gotówki? Wbrew pozorom masz całkiem spory wybór, a kredyt gotówkowy to tylko jeden z dostępnych produktów finansowych. Wśród najpopularniejszych form pozyskania kapitału wyliczyć możemy kartę kredytową czy debet na koncie osobistym.
Nieplanowanym wydatkom sprzyja szczególnie okres zimowy. Wtedy pojawia się konieczność zaplanowania Świąt Bożego Narodzenia, kupna prezentów czy zorganizowania ferii. Zimą w sklepach można również zaobserwować mnóstwo wyprzedaży, zwłaszcza sprzętu RTV i AGD. Do wyboru mamy wcześniej wymienione formy pozyskania kapitału. Pytanie odnosi się jednak do tego, który pośród nich będzie najlepszy.
Debet na rachunku
Banki limit w koncie bankowym oferują głównie tym, którzy mogą pochwalić stałymi regularnymi wpływami. Jeśli do tej pory nie korzystaliśmy z oferty limitu na koncie osobistej czas to zmienić. Na czym polega? Kredyt w rachunku osobistym jest swego rodzaju kredytem odnawialnym. W zamian za to, że na nasz rachunek osobisty trafia pensja możemy skorzystać z dodatkowych pieniędzy na rachunku. Banki chętnie udzielają debetu na koncie swoim stałym Klientom. Ponoszą mniejsze ryzyko, bowiem bankowi jesteśmy dobrze znani, bez problemu może on prześledzić naszą historię kredytową. Plusem jest to, że spłatę zobowiązania można odroczyć w czasie. Załóżmy, że w lutym skorzystamy z kilkuset złotych z debetu. Nieprzewidziane okoliczności utrudniły nam spłatę w marcu. Bez problemu limit na koncie możemy więc uregulować w kwietniu. Dla innych jest to jednak wada tego rozwiązania. Bezustanne odkładanie spłaty zobowiązania na później wpędza bowiem w spiralę długu. Od każdego miesiąca kiedy to korzystamy z debetu musimy bowiem odprowadzać odsetki. Z kredytem gotówkowym rzecz ma się zupełnie inaczej. Wiemy ile zaciągamy i wiemy również kiedy pieniądze będziemy musieli oddać.
Kredyt gotówkowy
Bank zanim podejmie decyzję o udzieleniu kredytu gotówkowego zdecydowanie skrupulatniej przystąpi do badania naszej zdolności kredytowej. Ważne są stałe wpływy jak również pozytywna historia w BIK-u. Jeśli mamy niespłacone zobowiązania to z całą pewnością bank odmówi nam udzielenia kredytu. Za niewielką ilość formalności koniecznych do wypełnienia, jak również za brak zabezpieczenia bank pobiera jednak całkiem spore opłaty. Wyrażają się one w wysokim oprocentowaniu oraz prowizji za udzielnie pożyczki. Prowizja może maksymalnie wynosić 5 % całości pożyczonej kwoty. W przeciwieństwie do kredytu na rachunku osobistym, wiemy jednak doskonale do kiedy i ile będziemy musieli spłacić bankowi.
Karta kredytowa
Ostatnie rozwiązanie to karta kredytowa. Otrzymanie karty kredytowej niestety nie jest już tak łatwe jak debetu na koncie osobistym. Klient powinien wykazać się bardzo dobrą historią kredytową, sporymi dochodami. Klient razem z bankiem ustala górną kwotę do jakiej może się zapożyczać za pomocą karty kredytowej. Pożyczone pieniądze powinien oddać w ciągu trwania okresu bez odsetkowego. Jeśli pieniądze odda później, będzie musiał liczyć się z oprocentowaniem rzędu nawet 20 %.