Nie trzymaj wszystkich lokat w jednym banku!

Od momentu, gdy zaczęły krążyć plotki o kondycji finansowej banków prywatnych, ludzie stanęli w kolejkach do bankomatów już we wczesnych godzinach, aby wypłacić pieniądze. Jeden z moich przyjaciół, którzy mieli duże sumy pod postacią lokat bankowych również słyszał o tych pogłoskach.

Kiedy zapytałem go, czy miał podobne lokaty w wielu różnych bankach, odpowiedział, że jego cała nadwyżka gotówki była ulokowana w jednym i tym samym banku, gdyż nie miał konta w jakimkolwiek innym banku! Byłem wstrząśnięty tym faktem i skorzystałem z okazji, aby wyjaśnić mu, jakie znaczenie ma ubezpieczenie depozytów. Oto co mój przyjaciel i inni tacy jak on, muszą na ten temat wiedzieć.

Wszystkie depozyty w banku komercyjnym lub spółdzielczym w Polsce są ubezpieczone przez odpowiednie instytucje. Ochrona ubezpieczeniowa jest dostępna dla deponentów za darmo. Depozyty w różnych bankach są oddzielnie ubezpieczone.

Jakie rodzaje depozytów są objęte ubezpieczeniem?

Ochrona ubezpieczeniowa jest dostępna na kontach oszczędnościowych, rachunkach bieżących, powtarzalnych i w lokatach. Wszystkie banki komercyjne, w tym oddziały banków zagranicznych działających w Polsce, banki lokalne i regionalne banki okoliczne wiejskie są objęte gwarancją. Obecnie wszystkie banki spółdzielcze są objęte systemem gwarantowania ochrony depozytów. Podstawowe spółdzielnie nie są obecnie objęte tym systemem.

Jakie są sposoby, aby zwiększyć ochronę dla lokat bankowych?

Rozłożenie swojej nadwyżki pieniędzy w wielu bankach jest najbardziej bezpośrednim sposobem na zwiększenie ochrony depozytowej. Można nawet upewnić się, że depozyty w jednym banku są ubezpieczone, mając wiele wspólnych kont od różnych

pierwszych posiadaczy

.

Co się dzieje w ramach lokat rachunku wspólnego?

Jeżeli posiada się więcej niż jeden rachunek depozytowy (czy to oszczędności czy też powtarzające się lub stałe depozyty) i są one wspólnie posiadane przez osoby w jednym lub kilku oddziałach banku, to wszystkie rachunki, w których są ich nazwiska będą objęte ubezpieczeniem. Jednakże, jeśli depozyty są przechowywane u różnych pierwszych posiadaczy, to każde takie konto będzie kwalifikować się do ubezpieczenia wyższej jakości.

Zobacz także:  Kredyt hipoteczny na 200 000 złotych.

Czy jest możliwe, aby zwiększyć ochronę ubezpieczeniową dla depozytu płacąc wyższą składkę?

Nie, nie jest to na ten moment możliwe. Jednakże takie przepisy mogą wejść w życie w przyszłości.

Aby uzyskać więcej informacji na temat polityki bankowej, warto sięgnąć do wiarygodnych w tym temacie źródeł np. przedstawiciela wybranego banku.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.